RWR89N1R00BRS73
Mfr.Part #
RWR89N1R00BRS73
Description
RES 1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Tolerance :
±0.1%
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Mount :
Through Hole
Diameter :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power (Watts) :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
4.75mm
Resistance :
1Ohms
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Datasheets
RWR89N1R00BRS73
Vishay / Dale RWR89N1R00BRS73
Through Hole 1Ohms, 3W, Wirewound,