RWR89N1801FRBSL
Mfr.Part #
RWR89N1801FRBSL
Description
RES 1.8K OHM 3W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Resistance :
1.8kOhms
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
RWR89N1801FRBSL
Vishay / Dale RWR89N1801FRBSL
1.8kOhms, 3W, Wirewound,