RWR89N1780FRB12
Mfr.Part #
RWR89N1780FRB12
Description
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Width :
4.75mm
Resistance :
178Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR89N1780FRB12
Vishay / Dale RWR89N1780FRB12
Through Hole 178Ohms, 3W, Wirewound,