RWR89N1740FRBSL
Mfr.Part #
RWR89N1740FRBSL
Description
RES 174 OHM 3W 1% WW AXIAL
Length :
14.224mm
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
3W
Resistance :
174Ohms
Factory Lead Time :
29 Weeks
Width :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89N1740FRBSL
Vishay / Dale RWR89N1740FRBSL
174Ohms, 3W, Wirewound,