RWR89N16R5FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N16R5FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
29 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Published :
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Packaging :
Bulk
Diameter :
4.75mm
Width :
4.75mm
Package / Case :
Axial
Length :
14.224mm
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
16.5Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89N16R5FRB12
Vishay / Dale RWR89N16R5FRB12
Through Hole 16.5Ohms, 3W, Wirewound,