RWR89N1690DSBSL
Mfr.Part #
RWR89N1690DSBSL
Description
RES 169 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Resistance :
169Ohms
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
RWR89N1690DSBSL
Vishay / Dale RWR89N1690DSBSL
169Ohms, 3W, Wirewound,