RWR89N1620FSB12
Mfr.Part #
RWR89N1620FSB12
Description
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
3W
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
4.75mm
Resistance :
162Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Width :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
14.224mm
29 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR89N1620FSB12
Vishay / Dale RWR89N1620FSB12
Through Hole 162Ohms, 3W, Wirewound,