RWR89N1620FRS73
Mfr.Part #
RWR89N1620FRS73
Description
RES 162 OHM 3W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
3W
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
14.224mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Diameter :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
29 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
162Ohms
Max Power Dissipation :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR89N1620FRS73
Vishay / Dale RWR89N1620FRS73
Through Hole 162Ohms, 3W, Wirewound,