RWR89N1581FSRSL
Mfr.Part #
RWR89N1581FSRSL
Description
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power (Watts) :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
3W
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
1.58kOhms
Max Power Dissipation :
3W
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR89N1581FSRSL
Vishay / Dale RWR89N1581FSRSL
1.58kOhms, 3W, Wirewound,