RWR89N1400FRS70
Mfr.Part #
RWR89N1400FRS70
Description
RES 140 OHM 3W 1% WW AXIAL
Length :
14.224mm
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
140Ohms
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Diameter :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89N1400FRS70
Vishay / Dale RWR89N1400FRS70
Through Hole 140Ohms, 3W, Wirewound,