RWR89N1300FRB12
Mfr.Part #
RWR89N1300FRB12
Description
RES 130 OHM 3W 1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Width :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Power Rating :
3W
Published :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Diameter :
4.75mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
130Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
14.224mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR89N1300FRB12
Vishay / Dale RWR89N1300FRB12
Through Hole 130Ohms, 3W, Wirewound,