RWR89N12R0FSB12
Mfr.Part #
RWR89N12R0FSB12
Description
RES 12 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Resistance :
12Ohms
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Width :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Datasheets
RWR89N12R0FSB12
Vishay / Dale RWR89N12R0FSB12
12Ohms, 3W, Wirewound,