RWR89N1291DRS70
Mfr.Part #
RWR89N1291DRS70
Description
RES 1.29K OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Resistance :
1.29kOhms
Tolerance :
±0.5%
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Width :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR89N1291DRS70
Vishay / Dale RWR89N1291DRS70
Through Hole 1.29kOhms, 3W, Wirewound,