RWR89N10R0FSRSL
Mfr.Part #
RWR89N10R0FSRSL
Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
10Ohms
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89N10R0FSRSL
Vishay / Dale RWR89N10R0FSRSL
10Ohms, 3W, Wirewound,