RWR89N10R0FRS70
Mfr.Part #
RWR89N10R0FRS70
Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
29 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Construction :
Tubular
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Diameter :
4.75mm
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Power Rating :
3W
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
10Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR89N10R0FRS70
Vishay / Dale RWR89N10R0FRS70
Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, Wirewound,