RWR89N10R0FMS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N10R0FMS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
14.224mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Failure Rate :
M (1%)
Diameter :
4.75mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
4.75mm
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
29 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistance :
10Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR89N10R0FMS73
Vishay / Dale RWR89N10R0FMS73
Through Hole 10Ohms, 3W, Wirewound,