RWR89N1001FRS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N1001FRS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Wirewound
Power Rating :
3W
Supplier Device Package :
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
1kOhms
Width :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR89N1001FRS70
Vishay / Dale RWR89N1001FRS70
Through Hole 1kOhms, 3W, Wirewound,