RWR84SR909FSB12
Mfr.Part #
RWR84SR909FSB12
Description
RES 0.909 OHM 7W 1% WW AXIAL
Stock
46
In Stock :
46
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Rating :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
7.92mm
Resistance :
909mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Failure Rate :
S (0.001%)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Axial
JESD-609 Code :
e0
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Published :
2016
Max Power Dissipation :
7W
Lead Length :
38.1mm
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR84SR909FSB12
Vishay / Dale RWR84SR909FSB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 909mOhm, Wirewound,