RWR84SR787FSB12
Mfr.Part #
RWR84SR787FSB12
Description
RES 0.787 OHM 7W 1% WW AXIAL
Power Rating :
7W
Resistance :
787mOhms
Power (Watts) :
7W
Diameter :
7.92mm
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
7W
Width :
7.92mm
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Published :
Supplier Device Package :
Length :
22.225mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR84SR787FSB12
Vishay / Dale RWR84SR787FSB12
Through Hole 787mOhms, 7W, Wirewound,