RWR84SR750BRB12
Mfr.Part #
RWR84SR750BRB12
Description
RES 0.75 OHM 0.1% 7W AXIAL
Axial
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±0.1%
Length :
22.225mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
7W
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
7W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Resistance :
750mOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
7W
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
7.92mm
Datasheets
RWR84SR750BRB12
Vishay / Dale RWR84SR750BRB12
Through Hole 750mOhms, 7W, Wirewound,