RWR84SR715FRRSL
Mfr.Part #
RWR84SR715FRRSL
Description
RES 0.715 OHM 7W 1% WW AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.312 Dia x 0.875 L (7.92mm x 22.23mm)
Resistance :
715 mOhms
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
R (0.01%)
Features :
1 (Unlimited)
Other Names :
RWR84SR715FRRSL-MIL
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR84SR715FRRSL
Vishay / Dale RWR84SR715FRRSL
715 mOhms, 7W, Wirewound,