RWR84SR619FSB12
Mfr.Part #
RWR84SR619FSB12
Description
RES 0.619 OHM 7W 1% WW AXIAL
Power Rating :
7W
Failure Rate :
S (0.001%)
Non-RoHS Compliant
Diameter :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power (Watts) :
7W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Length :
22.225mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
619mOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Width :
7.92mm
Datasheets
RWR84SR619FSB12
Vishay / Dale RWR84SR619FSB12
Through Hole 619mOhms, 7W, Wirewound,