RWR84S95R3FSS73
Mfr.Part #
RWR84S95R3FSS73
Description
RES 95.3 OHM 7W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Power Dissipation :
7W
Width :
7.92mm
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
22.225mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
7W
Package / Case :
Power Rating :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance :
95.3Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR84S95R3FSS73
Vishay / Dale RWR84S95R3FSS73
Through Hole 95.3Ohms, 7W, Wirewound,