RWR84S8661FRB12
Mfr.Part #
RWR84S8661FRB12
Description
RES 8.66K OHM 7W 1% WW AXIAL
Power Rating :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
7W
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Diameter :
7.92mm
Resistance :
8.66kOhms
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Length :
22.225mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
7W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR84S8661FRB12
Vishay / Dale RWR84S8661FRB12
Through Hole 8.66kOhms, 7W, Wirewound,