RWR84S7R06FRB12
Mfr.Part #
RWR84S7R06FRB12
Description
RES 7.06 OHM 7W 1% WW AXIAL
Resistance :
7.06Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contains Lead
Diameter :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
7W
Length :
22.225mm
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
7W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
7W
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Datasheets
RWR84S7R06FRB12
Vishay / Dale RWR84S7R06FRB12
Through Hole 7.06Ohms, 7W, Wirewound,