RWR84S6651FRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84S6651FRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.65K OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
22.225mm
Composition :
Wirewound
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
6.65kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
7W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
7.92mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
7W
Width :
7.92mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR84S6651FRS73
Vishay / Dale RWR84S6651FRS73
Through Hole 6.65kOhms, 7W, Wirewound,