RWR84S6650FRB12
Mfr.Part #
RWR84S6650FRB12
Description
RES 665 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
665Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Length :
22.225mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
7.92mm
Power (Watts) :
7W
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Max Power Dissipation :
7W
Datasheets
RWR84S6650FRB12
Vishay / Dale RWR84S6650FRB12
Through Hole 665Ohms, 7W, Wirewound,