RWR84S6491FSS73
Mfr.Part #
RWR84S6491FSS73
Description
RES 6.49K OHM 7W 1% WW AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
7W
Max Power Dissipation :
7W
Resistance :
6.49kOhms
Power Rating :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Width :
7.92mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Length :
22.225mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR84S6491FSS73
Vishay / Dale RWR84S6491FSS73
Through Hole 6.49kOhms, 7W, Wirewound,