RWR84S49R9FSS73
Mfr.Part #
RWR84S49R9FSS73
Description
RES 49.9 OHM 7W 1% WW AXIAL
Power Rating :
7W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
7W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
49.9Ohms
Length :
22.225mm
Diameter :
7.92mm
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR84S49R9FSS73
Vishay / Dale RWR84S49R9FSS73
Through Hole 49.9Ohms, 7W, Wirewound,