RWR84S47R5FRB12
Mfr.Part #
RWR84S47R5FRB12
Description
RES 47.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Width :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
7W
Power Rating :
7W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Length :
22.23mm
Mount :
Through Hole
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Termination :
Axial
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
47.5Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
7.92mm
Max Power Dissipation :
7W
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR84S47R5FRB12
Vishay / Dale RWR84S47R5FRB12
Through Hole 47.5Ohms, 7W, Wirewound,