RWR84S4021FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84S4021FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
22.225mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
4.02kOhms
Max Power Dissipation :
7W
Power Rating :
7W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR84S4021FSRSL
Vishay / Dale RWR84S4021FSRSL
4.02kOhms, 7W, Wirewound,