RWR84S3240FRB12
Mfr.Part #
RWR84S3240FRB12
Description
RES 324 OHM 1% 7W AXIAL
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
7W
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
7.92mm
Length :
22.225mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Lead Length :
38.1mm
Published :
Mount :
Through Hole
Resistance :
324Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
7W
Width :
7.92mm
Power Rating :
7W
Datasheets
RWR84S3240FRB12
Vishay / Dale RWR84S3240FRB12
Through Hole 324Ohms, 7W, Wirewound,