RWR84S3010FRS73
Mfr.Part #
RWR84S3010FRS73
Description
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
7W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
301Ohms
Width :
7.92mm
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Length :
22.225mm
Power (Watts) :
7W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR84S3010FRS73
Vishay / Dale RWR84S3010FRS73
Through Hole 301Ohms, 7W, Wirewound,