RWR84S2R67FRS73
Mfr.Part #
RWR84S2R67FRS73
Description
RES 2.67 OHM 7W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
7W
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Diameter :
7.92mm
Length :
22.225mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mount :
Through Hole
Published :
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Width :
7.92mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
2.67Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
7W
Power Rating :
7W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR84S2R67FRS73
Vishay / Dale RWR84S2R67FRS73
Through Hole 2.67Ohms, 7W, Wirewound,