RWR84S2R61FSB12
Mfr.Part #
RWR84S2R61FSB12
Description
RES 2.61 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
7W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Mount :
Through Hole
Resistance :
2.61Ohms
Length :
22.225mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
7W
Power Rating :
7W
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR84S2R61FSB12
Vishay / Dale RWR84S2R61FSB12
Through Hole 2.61Ohms, 7W, Wirewound,