RWR84S2R49FRB12
Mfr.Part #
RWR84S2R49FRB12
Description
RES 2.49 OHM 7W 1% WW AXIAL
Width :
7.92mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
7W
Number of Terminations :
2
Diameter :
7.92mm
Power Rating :
7W
Length :
22.225mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
7W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
2.49Ohms
Datasheets
RWR84S2R49FRB12
Vishay / Dale RWR84S2R49FRB12
Through Hole 2.49Ohms, 7W, Wirewound,