RWR84S2940FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84S2940FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 294 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Width :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Power (Watts) :
7W
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Resistance :
294Ohms
Max Power Dissipation :
7W
Published :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
7W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
22.225mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR84S2940FSRSL
Vishay / Dale RWR84S2940FSRSL
294Ohms, 7W, Wirewound,