RWR84S2870FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84S2870FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 287 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
287Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
7W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
22.225mm
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Supplier Device Package :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Power Rating :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
7.92mm
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
7.92mm
Package / Case :
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR84S2870FSB12
Vishay / Dale RWR84S2870FSB12
Through Hole 287Ohms, 7W, Wirewound,