RWR84S27R4FSS73
Mfr.Part #
RWR84S27R4FSS73
Description
RES 27.4 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
7.92mm
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
7.92mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
22.225mm
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
27.4Ohms
Power Rating :
7W
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
7W
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
RWR84S27R4FSS73
Vishay / Dale RWR84S27R4FSS73
Through Hole 27.4Ohms, 7W, Wirewound,