RWR84S2430FSB12
Mfr.Part #
RWR84S2430FSB12
Description
RES 243 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
7W
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
243Ohms
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
7W
Width :
7.92mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Diameter :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power Rating :
7W
Datasheets
RWR84S2430FSB12
Vishay / Dale RWR84S2430FSB12
Through Hole 243Ohms, 7W, Wirewound,