RWR84S2261FSB12
Mfr.Part #
RWR84S2261FSB12
Description
RES 2.26K OHM 7W 1% WW AXIAL
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
22.225mm
Resistance :
2.26kOhms
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
7W
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
7W
Packaging :
Bulk
Width :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
7W
Diameter :
7.92mm
Datasheets
RWR84S2261FSB12
Vishay / Dale RWR84S2261FSB12
Through Hole 2.26kOhms, 7W, Wirewound,