RWR84S20R0FSS73
Mfr.Part #
RWR84S20R0FSS73
Description
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
7W
Length :
22.225mm
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance :
20Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
7W
Power (Watts) :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR84S20R0FSS73
Vishay / Dale RWR84S20R0FSS73
Through Hole 20Ohms, 7W, Wirewound,