RWR84S20R0FSB12
Mfr.Part #
RWR84S20R0FSB12
Description
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
7W
Tolerance :
±1%
Diameter :
7.92mm
Width :
7.92mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
7W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
7W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Termination :
Package / Case :
Length :
22.23mm
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
20Ohms
Datasheets
RWR84S20R0FSB12
Vishay / Dale RWR84S20R0FSB12
Through Hole 20Ohms, 7W, Wirewound,