RWR84S1R62FSBSL
Mfr.Part #
RWR84S1R62FSBSL
Description
RES 1.62 OHM 7W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power (Watts) :
7W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
7.92mm
Length :
22.225mm
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Power Rating :
7W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
1.62Ohms
Datasheets
RWR84S1R62FSBSL
Vishay / Dale RWR84S1R62FSBSL
1.62Ohms, 7W, Wirewound,