RWR84S1R47FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR84S1R47FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.47 OHM 7W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Resistance :
1.47Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Length :
22.225mm
Width :
7.92mm
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
7W
Power (Watts) :
7W
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
7W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RWR84S1R47FSRSL
Vishay / Dale RWR84S1R47FSRSL
1.47Ohms, 7W, Wirewound,