RWR84S1R30FPB12
Mfr.Part #
RWR84S1R30FPB12
Description
RES 1.3 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Resistance :
1.3Ohms
Failure Rate :
P (0.1%)
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
7.92mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Width :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
7W
Power Rating :
7W
Length :
22.225mm
Datasheets
RWR84S1R30FPB12
Vishay / Dale RWR84S1R30FPB12
Through Hole 1.3Ohms, 7W, Wirewound,