RWR84S1R24FSS73
Mfr.Part #
RWR84S1R24FSS73
Description
RES 1.24 OHM 7W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
7.92mm
Max Power Dissipation :
7W
Power Rating :
7W
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
22.225mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
7W
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
1.24Ohms
Datasheets
RWR84S1R24FSS73
Vishay / Dale RWR84S1R24FSS73
Through Hole 1.24Ohms, 7W, Wirewound,