RWR84S1R00BRRSL
Mfr.Part #
RWR84S1R00BRRSL
Description
RES 1 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
7W
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Military, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1Ohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
29 Weeks
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Surface Mount :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm