RWR84S1960FSS73
Mfr.Part #
RWR84S1960FSS73
Description
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL
Power Rating :
7W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Length :
22.225mm
Resistance :
196Ohms
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Published :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Composition :
Wirewound
Diameter :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Power (Watts) :
7W
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
7W
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
7.92mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR84S1960FSS73
Vishay / Dale RWR84S1960FSS73
Through Hole 196Ohms, 7W, Wirewound,