RWR84S1960FSBSL
Mfr.Part #
RWR84S1960FSBSL
Description
RES 196 OHM 7W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
196Ohm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Surface Mount :
No
Working Voltage :
37.0405V
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Max Power Dissipation :
7W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
7W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RWR84S1960FSBSL
Vishay / Dale RWR84S1960FSBSL
FIXED RESISTOR, 196Ohm, Wirewound,